رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان از توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد در همدان خبر داد و گفت: رشد برخی شاخص‌ها در حوزه‌های بهداشتی، عمرانی و پژوهشی در یک‌سال گذشته بسیار چشمگیر است.
کد خبر: ۱۰۸۹۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹ 29 January 2023

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان از توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد در همدان خبر داد و گفت: رشد برخی شاخص‌ها در حوزه‌های بهداشتی، عمرانی و پژوهشی در یک‌سال گذشته بسیار چشمگیر است.

به گزارش تابناک همدان، محمد مهدی مجذوبی در دیدار با نمایندگان استان همدان در مجمع نمایندگان استان از اهم اقدامات مجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان همدان طی یک سال اخیر سخن گفت و اظهارکرد: خوشبختانه دراین ایام توانستیم رتبه اول کشوری را در بین دانشگاه‌های تیپ یک از نظر شاخص پویایی نظارت بر مراکز درمانی کسب کنیم. وی به راه‌اندازی آزمایشگاه مرجع بهداشت در این مدت اشاره کرد و افزود: طراحی و اجرای طرح همت (پاسخگویی به سوالات تلفنی شهروندان در زمینه‌های روانشناختی مربوط به همه‌گیری کرونا) با راه‌اندازی خط تلفن 3113 از جمله اقدامات اثرگذار بوده است.اخذ رتبه برتر کشوری در پوشش واکسیناسیون بالای 100درصد مادران باردار استان همدان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره اخذ رتبه برتر کشوری در پوشش واکسیناسیون بالای 100درصد مادران باردار استان همدان گفت: پوشش مناسب واکسیناسیون کووید19در جمعیت بالای 18 سال نیز حائز اهمیت بود. وی با بیان اینکه توانستیم مدیریت اختلالات طیف اوتیسم را به طور انحصاری در کشور داشته باشیم گفت: تهیه اطلس و تعیین نقاط پرخطر رفتار خودکشی نسبت به طراحی مداخلات موثرو پیگیری فعال موارد خاص از دیگر اقدامات بوده است.

انجام 12 طرح در قالب ارتباط دانشگاه با صنعت

مجذوبی از انجام 12 طرح به منظور ارتباط دانشگاه با صنعت به ارزش 7 میلیارد و 870 میلیون تومان طی یک سال اخیر خبر داد و گفت: مرکز نوآوری و شتابدهی و بانک مواد و تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه به متراژ 106 مترمربع راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به تخصیص فضای جدید برای استقرار هسته‌های فناور در مرکز رشد دانشگاه یادآور شد: دو تفاهم نامه با موسسات دانش‌بنیان برکت و شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش نیز در این راستا منعقد شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان به راه‌اندازی استودیو سلامت و تولید محتوای آموزشی اطلاع‌رسانی سلامت اشاره کرد و گفت: زمین‌های دارای معارض سایت پردیس دانشگاه نیز به مساحت 134 هزار متر مربع به مبلغ 320 میلیارد ریال در راستای اجرای مصوبه هیات امنای دانشگاه خرید و تملک شده است.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های بهره‌وری در دانشگاه شامل خرید کپسول گاز انتونوکس برای انجام زایمان بی درد و افزایش زایمان طبیعی افزود: انجام معاینه فنی موتورخانه‌ها برای کاهش مصرف سوخت و برنامه چرخشی متخصصین نسبت به حضور در بیمارستان‌های شمال استان از دیگر اقدامات است.

مجذوبی از تامین ملزومات بازچرخانی آب بخش دیالیز و جلوگیری از هدررفت سالانه930 مترمکعب آب در بیمارستان بهار سخن گفت وعنوان کرد: سه دستگاه یورتروسکوپ نسبت به افزایش ضریب اشغال تخت بخش ارولوژی در بیمارستان شهید بهشتی خریداری شده است.

وی استفاده از روش‌های ترمیم پرداختی با fix payment را نسبت به ترغیب متخصصین به ماندگاری در شهرستان فامنین از دیگر اقدامات دانست و افزود: درمانگاه تخصصی طب ایرانی در بیمارستان فرشچیان سینا (اولین بیمارستان در قطب غرب کشور) راه‌اندازی شده است.

ارائه خدمات دندانپزشکی در مراکز خدمات سلامت دولتی چهار شهرستان استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی در مراکز خدمات سلامت دولتی چهار شهرستان استان گفت: کلینیک ویژه شهید حسن ربیعی شهرستان تویسرکان افتتاح و بخش جدید همودیالیز بیمارستان آیت‌الله قدوسی شهرستان نهاوند ایجاد شد.

وی با اشاره به خرید تجهیزات پزشکی از بودجه محرومیت‌زدایی برای هر شبکه بهداشت به مبلغ دو میلیارد تومان یادآورشد: طرح مهم دارویار از 23 تیرماه سال جاری نیز اجرای شده و اثرات آن امروز در استان قابل توجه است.

مجذوبی بیان کرد: کاهش 25درصدی صدور حواله میزو پروستول برای سقط‌‌های درمانی طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت با بررسی دقیق کارشناسان در راستای اجرای طرح جوان‌سازی جمعیت مدنظر بوده است.

تشدید بازرسی بر شرکت‌های پخش دارویی در استان

این مقام مسئول با بیان اینکه تجهیزات خوابگاهی و تعمیرات به ارزش 217 میلیارد و 20 میلیون ریال خریداری شد گفت: پایش سلامت روان دانشجویان جدیدالورود و جذب 25 همتایار سلامت روان از دیگر اقدامات بوده است.

وی با اشاره به تشدید بازرسی بر شرکت‌های پخش دارویی به منظور توزیع عادلانه و به‌موقع دارو در سطح استان در ادامه در حوزه اقدامات بخش آموزشی افزود: خوشبختانه امسال خوابگاه شهید سردار همدانی برای اسکان 314 دانشجوی پسر افتتاح شد.

مجذوبی به کسب رتبه 8 کشوری سایت مفدا همدان در بخش نرم‌افزارهای پیام‌رسان اشاره کرد و افزود: تشکیل دفتر فرهنگی در بیمارستان‌ها، کسب رتبه کشوری توسط دانشجویان،کسب رتبه 6 کشوری در آزمون جامع داروسازی، پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی را می توان از دستاوردها برشمرد.

وی با ابراز خرسندی از کسب مقام‌های اول تا چهارم آزمون‌های جامع داروسازی، پیش کارورزی و علوم پایه پزشکی در سال گذشته و در سطح کلان منطقه آمایشی 3 کشور توسط 7 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: کسب رتبه در بیست و ششمین جشنواره قرآنی هدهد توسط 13 دانشجو از دیگر افتخارات است.

انعقاد تفاهم نامه اجرای 67 پروژه بهداشتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان به انعقاد تفاهم نامه با وزارت بهداشت نسبت به اجرای 67 پروژه عمرانی در حوزه معاونت بهداشتی به مبلغ یک هزار و 433 میلیارد ریال اشاره کرد و از اخذ سند مالکیت تکبرگ برای 40 واحد دانشگاهی خبر داد. وی گریزی به اجرای پروژه‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی همدان طی یک سال اخیر داشت و گفت: احداث ساختمان بیمارستان فاطميه همدان با زیر بنای 6 هزار و500 مترمربع آغاز شد که اعتبار هزینه شده برای این پروژه 865 هزار و 773 میلیون ریال بود و خوشبختانه با سفر ریاست جمهور به استان مورد بهره برداری قرار گرفت.

مجذوبی راه‌اندازی دپارتمان طب ایرانی را از مهمترین اقدامات حوزه سلامت دانست و در ادامه به اهم اقدامات دانشگاه علوم پزشکی همدان در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اشاره کرد و گفت: آموزش و مشاوره قبل، حین و پس از ازدواج، پیشگیری و تشخیص زودرس ناباروری و درمان آن، سیاستگذاري در کاهش سقط عمدی جنین، مشاوره فرزندآوری و کاهش نرخ سزارین از موارد مورد توجه است.

وی با اشاره به اقدامات معاونت بهداشتی در راستای فرهنگ‌سازی نسبت به مسئله فرزندآوری و رصد جامع و مستمر شاخص‌های آماری حوزه فرزندآوری عنوان کرد: پرداخت پاداش و کارانه به مراقبین سلامت و بهورزان در ازای افزایش میزان موالید، تشویق ویژه مادران متولد دهه شصت به فرزندآوری به عنوان اقدامی فوری و ضروری، تعیین اولویت‌های پژوهشی کشور در حوزه جمعیت و تشکیل جلسات قرارگاه جوانی جمعیت در دانشگاه و کمیته‌های تخصصی مربوطه از دیگر اقدامات این حوزه است.

تدوین برنامه سال 1404 در افزایش نرخ باروری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه برنامه راهبردی سال 1404 در افزایش نرخ باروری از سوی دانشگاه علوم پزشکی همدان تهیه و تدوین شده است گفت: برگزاری جلسات متعدد با اندیشمندان و متخصصین حوزه جمعیت دانشگاه و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها نسبت به چالش‌های جمعیت کشور و استان را می توان از دیگر اقدامات برشمرد.

وی در این میان به پلمپ دو مرکز مامائی سقط جنین توسط واحد بازرسی و نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی طی یک ماه اخیر اشاره کرد و افزود: دوره‌های آموزشی در تربیت کنشگرهای جمعیتی در سطح استان و نیز همایش و سلسه نشست‌های «نبض زندگی» با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی با بهره‌گیری از اساتید مطرح کشوری و حضور بیش از 500 نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی، اصحاب رسانه، مبلغین و اساتید حوزوی برگزار شد.

توسعه زیرساخت‌های مراکز رشد در همدان/ رشد چشمگیر شاخص‌ها در حوزه‌های بهداشتی، عمرانی و پژوهشی دانشگاه

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار