کد خبر: ۱۰۸۸۶۰۷
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰ 21 January 2023

یکی از متهمان می‌گوید: اصلا تصورش را هم نمی‌کردیم که دستگیر شویم. وقتی بعد از سرقت توانستیم از ایران خارج شویم، فکر می‌کردیم که به هدف‌مان رسیده‌ایم. می‌خواستیم در ترکیه تفریح کنیم. حتی قصد داشتیم بعد از ۱۰ روز به ایران بازگردیم و بقیه پول‌ها را با خود ببریم، اما حتی یک درصد هم فکر نمی‌کردیم به این زودی شناسایی شویم.

به گزارش تابناک همدان از برنا؛ ادعا می‌کنند که فقط با یک چکش توانستند دست به بزرگ‌ترین و جنجالی‌ترین سرقت در پایتخت بزنند. متهمان اصلی پرونده صندوق امانات بانک ملی تهران، دو پسرخاله و همسر یکی از آنهاست که درست یک‌ساعت‌ونیم پس از این سرقت عجیب‌وسنگین، به ترکیه گریختند.

آن‌ها حتی تصورش را هم نمی‌کردند که در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی و دستگیر شوند. حالا بعد از گذشت هفت ماه از پله‌های فرودگاه امام خمینی (ره) پایین می‌آیند، مستقیم و دستبند به‌دست به پلیس آگاهی تهران منتقل می‌شوند و جزئیات جدیدی از بزرگ‌ترین سرقت‌شان را روایت می‌کنند. آن‌ها رویاها و برنامه‌های زیادی بعد از این دزدی جنجالی داشتند، اما هوشیاری پلیس آن‌ها را غافلگیر کرده است.

این سرقت پنجشنبه شب و در ساعات بامدادی روز ۱۶ خرداد از صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه رخ داد. همان زمان وقتی کارمندان بانک با صحنه‌ای ترسناک روبه‌رو شدند، موضوع را به پلیس اطلاع دادند. تجسس‌های اولیه نشان داد که سارقان با تخریب و ایجاد حفره وارد قسمت صندوق امانات شده‌اند. آن‌ها محتویات تعداد زیادی از صندوق‌ها را سرقت کرده بودند. در فضای مجازی، برخی، تعداد صندوق‌های به غارت‌رفته را ۲۵۰ و برخی دیگر هزار صندوق عنوان کردند، اما در ادامه مشخص شد که محتویات ۱۶۹ صندوق تخلیه شده است.

طبق بررسی‌ها مشخص شد که سارقان از طریق در پشت ساختمان که داخل پارکینگ داخلی وجود دارد با تخریب و بریدن قفل وارد ساختمان شده و بعد از برش‌دادن در گاوصندوقی بزرگ و برهم‌زدن رمز آن به محوطه صندوق امانات بانک وارد شده‌اند. سارقان بعد از دزدی، از در پشتی بانک که داخل پارکینگ قرار دارد و قفلش را شکسته بودند، خارج شدند. دوباره روی آن در قفل زده و در نهایت از پارکینگ خارج شدند. بعد از ورود کارمندان به بانک، سرقت به پلیس اطلاع داده شد.

این در حالی است که طبق بررسی‌ها مشخص شد که ۱۵ اردیبهشت امسال نیز سارقان وارد بانک تجارت شده و قصد دزدی مشابهی را داشتند. آن‌ها درها را تخریب کرده، ولی موفق به تخریب دوربین‌ها و زنگ‌خطر نشدند. برای همین در آن سرقت ناکام مانده بودند.

آن‌ها این بار با نقشه‌ای دقیق‌تر وارد بانک ملی شده و پس از دسترسی به دوربین‌ها و حتی هارد دیسک و غیرفعال کردن زنگ‌خطر، موفق به انجام نقشه سرقت شده بودند. آن‌ها مستقیم وارد قسمت مخصوص صندوق امانات شده و با دستگاه برش و هوا برش، خود را به صندوق رساندند. همچنین شواهد نشان می‌داد که سارقان آشنایی کامل با محیط داشتند.

بازداشت پسرخاله‌های فراری

در بررسی‌های بعدی مشخص شد که همین سارقان، به بانک سپه قائمشهر نیز حمله کرده بودند. آن‌ها ۱۹ تیر سال ۱۴۰۰ با تخریب دیوار بانک وارد آنجا شده و ۶۰۰ میلیون تومان سرقت کرده بودند. در آن سرقت، متهمان ۴۸ ساعت بعد دستگیر شده بودند، اما پس از تحمل چند ماه حبس با وثیقه آزاد شده و این‌بار برای اجرای نقشه‌هایشان راهی پایتخت شده بودند.

با برملاشدن راز این سرقت‌ها، هویت متهمان نیز شناسایی شد. عملیات‌های پلیسی خیلی زود نتیجه داد و متهمانی که در ایران بودند، دستگیر شدند. سارقان اصلی و طراح نقشه این سرقت، سه برادر بودند. این سه برادر به همراه پسرخاله‌شان نقشه دزدی را طراحی کردند.

آن‌ها بیشتر از ۱۲ ساعت را در بانک بودند تااینکه توانستند به صندوق‌ها دسترسی پیدا کنند. نقشه‌ای کاملا حرفه‌ای کشیده بودند. صورت‌های خود را پوشانده و با موتور و خودروی پلاک مخدوش به محل سرقت رفته بودند. دو پسرخاله به همراه همسر یکی از آن‌ها درست پس از این دزدی به خارج از کشور رفتند. یعنی پیش از آنکه کسی از حرفه‌ای‌ترین سرقت سال باخبر شود، آن‌ها از مرز کشور خارج شده بودند.

شناسایی با کمک پلیس بین‌الملل

متهمان دستگیرشده در نخستین تحقیقات و بازجویی‌شان پرده از راز این سرقت حرفه‌ای، جنجالی و پرحاشیه برداشتند. این در حالی است که تحقیقات برای شناسایی و دستگیری متهمان در ترکیه آغاز شده بود. به دستور بازپرس علیرضا بهشتی، از شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران، هماهنگی‌های قضایی با پلیس ترکیه صورت گرفت. تااینکه در نهایت سه متهم متواری با کمک پلیس بین‌الملل بازداشت شدند. درحالی‌که تحقیقات در این رابطه ادامه داشت، پلیس بین‌الملل ایران با اینترپل وارد عمل شد تا متهمان به ایران برگردانده شوند.

استرداد متهمان

سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل فراجا نیز ضمن اعلام استرداد سارقان صندوق امانات بانک ملی دانشگاه تهران از کشور ترکیه در تشریح جزئیات این خبر گفت: «سارقان حرفه‌ای که در تعطیلات نیمه خردادماه سال‌جاری وارد بانک ملی شعبه دانشگاه در پایتخت شده و پس از تخریب تعدادی از صندوق امانات، محتویات آنان را به سرقت برده بودند، پنجشنبه شب گذشته به کشور مسترد شدند.»

او با اشاره به صدور اعلان قرمز متهمان در کمترین زمان افزود: «با همکاری خوب قوه قضاییه و وزارت امور خارجه و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی سازمان اینترپل و با تحقیقات انجام‌شده مشخص شد، متهمان در کشور ترکیه اقامت دارند. در پی صدور اعلان قرمز متهمان و اعلان به کشورهای عضو اینترپل سیستم قضایی پلیسی آن کشور محدودیت‌های شدیدی برای آنان ایجاد کرد.»

این مقام انتظامی با اشاره به تلاش ماموران پلیس بین‌الملل فراجا در ردیابی این متهمان و همچنین انعکاس تحت تعقیب بودن آنان به مرزهای ورودی کشور ادامه داد: «متهمان با همکاری پلیس کشور ترکیه از طریق مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) به کشور برگردانده و جهت رسیدگی به پرونده، تحویل مراجع قضایی شدند.»

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار