معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: بارش برف خسارت سرما را در محصولات زراعی کاهش می دهد.
کد خبر: ۱۰۸۸۲۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹ 19 January 2023

به گزارش تابناک همدان،  محمد شهرام پرورش گفت:574 هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات پاییزه است که از این سطح بیش از یک میلیون تن محصول تولید می گردد.

وی با بیان اینکه محصولات زراعی استان شامل گندم آبی و دیم –جو آبی و دیم و کلزا است، افزود: کشت محصولات زراعی استان از دهم مهر ماه تا بیستم آبان ماه انجام می شود که عدم وقوع بارش های موثر در مهر،ابان و آذر عملاً ایجاد سطح سبز در مزارع گندم و جو دیم با اختلال مواجه شد.

پرورش ادامه داد: سطح سبز موثری در اراضی گندم و جو دیم شکل نگرفت با این وجود با توجه به عدم تکمیل دوره رشد در پاییز و انتقال آن به انتهای زمستان یا اوایل بهار کاهش عملکرد در اراضی دیم بسیار محتمل خواهد بود .خوشبختانه با بارش برف در دیماه علی رغم وقوع سرما در کلیه مناطق استان ،خسارت سرما تا حد زیادی کاهش خواهد یافت .

او اظهار کرد با توجه به پوشش برف بسیار خوب ایجاد شده انتظار ذخیره رطوبتی خوبی هم در اراضی دیم خواهیم داشت . که این می تواند در افزایش بازدهی تولید در شرایط دیم موثر باشد . در خصوص گیاه کلزا که در صورت عدم رشد مناسب در پاییز حساسیت بیشتری به سرمای زمستانه دارد اهمیت بیشتری پیدا می کند و به دلیل ایجاد لایه عایق در برابر سرما روی محصول بروز خسارت در مزارع کلزا را کاهش دهد .

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار