کد خبر: ۱۱۲۲۰۲۶
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵ 22 August 2023

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان امروز با بیان اینکه پرونده ثبت جهانی "هگمتانه و مرکز تاریخی" مراحل پایانی خود را طی می‌کند، گفت: هماهنگی‌ها در بخش‌های مختلف انجام شده و همدان آماده میزبانی از ارزیاب یونسکو است.

به گزارش تابناک همدان، محسن معصوم علیزاده با اشاره به اینکه در حوزه عمرانی نیز شهرداری و دستگاه‌های اجرایی اقدامات لازم را انجام داده اند، افزود: در حال حاضر همدان در جنب و جوش برای حضور ارزیاب یونسکو است و با اجرای پروژه‌های مختلف از جمله مرمت فضا‌های در مسیر ثبت مانند کاروانسراها، جداره‌های پیاده‌راه بوعلی و اکباتان و حذف الحاقات جداره‌های تاریخی شرایط را برای حضور ارزیاب فراهم کرده است.

وی یادآور شد: آماده‌سازی مسجد جامع همدان و همراهی بسیار خوب اصناف و کسبه نیز حاصل شده و همه کسانی که در محدوده پرونده ثبت جهانی هستند، آمادگی لازم را برای این مهم دارند.

معصوم علیزاده با بیان اینکه ارزیاب هفته اول شهریورماه در همدان حضور خواهد یافت و طی پنج روز پرونده ثبت جهانی را بررسی خواهد کرد خاطرنشان کرد: بعد از بازدید در این خصوص اقدامات لازم را میراث فرهنگی انجام خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه پرونده ثبت جهانی که شامل چند هکتار از بافت تاریخی همدان است در این ایام بازدید و بررسی می‌شود تصریح کرد: علاوه بر ارزیاب یونسکو همکارانی از وزارت میراث فرهنگی نیز میهمان مردم همدان خواهند بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان گفت: به زودی ارزیاب یونسکو برای بررسی محوطه تاریخی هگمتانه وارد همدان خواهد شد.

معصوم علیزاده با اشاره به حضور قریب الوقوع ارزیاب یونسکو در همدان، افزود:  نماینده یونسکو راستی‌آزمایی مطالبی که در خصوص تاریخی بودن مسیر پرونده ثبت جهانی که به سازمان جهانی یونسکو ارائه شده، بررسی می‌کند و با گوشزد معایب، مقطع زمانی ۱۵ روزه را به عنوان فرصت مشخص می‌کند تا این معایب را رفع کنیم.

وی ادامه داد: امیدواریم در جلسه سال آینده میلادی یونسکو، پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان مورد تایید قرار گرفته و با موفقیت بسته شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه آماده‌سازی نهایی مسیر تعیین شده در پرونده ثبت جهانی هفته‌های اخیر با همراهی ارگان‌ها پیش از سفر ارزیاب یونسکو به انجام رسیده است ادامه داد: پیش از این مشاوران وزارتخانه در حوزه پرونده‌های ثبت جهانی به هگمتانه سفر کرده و گزارشی برای اینکه چه تغییرات و کار‌هایی باید انجام شود به ما ارائه کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات ملی هم برای ثبت جهانی "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" اختصاص داده شده است یادآور شد: آنچه برای اصلاح سیما و منظر منطقه تاریخی همدان لازم بود نیز به انجام رسیده است.

معصوم‌علیزاده با بیان اینکه مهمترین موضوع در زمینه ثبت جهانی "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" هویت فرهنگی، تاریخی و معماری منطقه است گفت: تاکید بر این بوده جامعه محلی برای حفظ آن تلاش کنند که در این زمینه جامعه محلی همراه بوده و همه موارد لازم را برای تسهیل در پیگیری پرونده مورد توجه قرار دادند.

وی با بیان اینکه ارزیاب یونسکو از مسیر مشخص شده در پرونده بازدید تخصصی خواهد داشت افزود: در صورت گزارش مثبت ارزیابان از منطقه، در اجلاس آتی سازمان یونسکو پرونده "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" ثبت جهانی خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار