معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان از مطلوب بودن کیفیت آب در همدان خبر داد و گفت: تغییر رنگ آب پس از افت فشار یا قطعی‌های موردی ناشی از شوک ایجاد شده در تاسیسات آبرسانی است و کیفیت آب کاملا تحت کنترل است.
کد خبر: ۹۹۴۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰ 19 September 2021
معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب استان همدان از مطلوب بودن کیفیت آب در همدان خبر داد و گفت: تغییر رنگ آب پس از افت فشار یا قطعی‌های موردی ناشی از شوک ایجاد شده در تاسیسات آبرسانی است و کیفیت آب کاملا تحت کنترل است.

به گزارش تابناک همدان، به نقل از روابط عمومی آبفای استان همدان، حمیدرضا نیکداد ضمن اشاره به نگرانی‌های برخی شهروندان وهم استانی‌ها در خصوص تغییر رنگ یا مزه آب آشامیدنی در برخی نقاط، پس از افت فشار یا قطعی‌های ایجاد شده در شبکه‌های آبرسانی توضیح داد: رصد کیفیت آب در سه بخش فیزیکی، شیمیایی و میکروبی با نمونه برداری‌های مستمر، همواره در دستور کار شرکت‌های آب و فاضلاب قرار دارد.

نیکداد با تاکید بر اینکه در حقیقت کیفیت آب یکی از خطوط قرمز این شرکت محسوب میشود، گفت: علیرغم تمامی مدیریت‌هایی که در بحث کنترل کیفیت آب آشامیدنی به عمل می‌آید، متاسفانه به دلیل کاهش حجم نزولات جوی سال جاری، در برخی نقاط با افت فشار آب به دلیل اعمال تغییرات جریان آب مواجه شدیم.

وی ادامه داد: افت فشار آب موجب شده تا تغییرات جریان آب درشبکه‌های آبرسانی رخ داده و برخی همشهریان یا هم استانی‌های ما با تغییر شکل ظاهری آب نظیر بو و مزه آن مواجه شوند.

نیکداد با این توضیح که بر اساس استاندارد‌های تعریف شده؛ آب آشامیدنی آبی است، که ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و رادیواکتیو آن در حدی باشد که، مصرف آن جهت آشامیدن، عارضه سوئی را در کوتاه مدت یا دراز مدت، برای سلامت انسان، به همراه نداشته باشد، عنوان کرد: با جریان مجدد آب  در مخازن آب شهر و به ویژه در لوله‌هایی با ساختار چدنی وایجاد شوک الکترونیکی، احتمال بلند شدن رسوبات کف لوله افزایش می‌یابد که همین خود تغییراتی را درویژگی‌های ظاهری آب به وجود می‌آورد.

وی با اذعان به اینکه این تغییرات عموما پس از یک بازه زمانی بسیارکوتاه مدت مرتفع و رنگ و مزه آب به حالت طبیعی خود بازمی گردد، گفت: این نوع از اختلال تنها در نتیجه شوک ایجاد شده در سیستم‌های آبرسانی می‌باشد وآب موجود فاقد هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی است.  

وی با این توضیح که مردم یقین داشته باشند که کیفیت آب در همدان مطلوب و مورد تایید مراجع تایید کننده کیفیت می‌باشد، اظهارکرد: درصورت طولانی شدن مدت زمان کدورت آب یا هواگرفتگی، مشترکین عزیز میتواند ضمن تماس با مرکز ۱۲۲ همکاران ما را در جریان مشکلات ایجاد شده قراردهند و یا درخواست نمونه گیری و آزمایش آب را داشته باشند.

 وی با بیان اینکه آزمایشگاه‌های آبفای استان از جمله آزمایشگا‌های معتمد سازمان محیط زیست است، گفت: مرکز بهداشت استان نیز ضمن بررسی کیفیت آب، کیفیت مطلوب آن را تایید میکند.

وی از نمونه برداری‌های روزانه و ماهیانه آزمایشگاه‌های متولی امر به صورت مستمر خبر داد و گف ت:تاکنون هیچ موردی از آلودگی میکروبی و شیمیایی آب گزارش نشده است.

 وی بار دیگر با بیان اینکه مشترکین میتوانند در صورت مشاهده هرگونه تغییر شکل ظاهری آب در دراز مدت، مشکلات خود را با مرکز پاسخگوی ۱۲۲  در میان بگذارند، از مردم درخواست کرد: به شایعات مخربی که در خصوص آلودگی آب مطرح میشود توجه نکنند.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار