معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه هوای همدان ناسالم است، گفت: این شرایط از پنج‌شنبه هفته گذشته در همدان وجود دارد و از این روز وضعیت گرد و غبار و غلظت در هوای استان بالا رفت.
کد خبر: ۹۸۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴ 01 August 2021
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه هوای همدان ناسالم است، گفت: این شرایط از پنج‌شنبه هفته گذشته در همدان وجود دارد و از این روز وضعیت گرد و غبار و غلظت در هوای استان بالا رفت.

به گزارش تابناک همدان، سیدعادل عربی  اظهار کرد: در حال حاضر در خشک‌ترین شرایط آب‌و هوایی سال قرار داریم و از طرفی تغییرات دمایی را نیز شاهد هستیم به‌طوریکه از گرما به سمت خنک شدن پیش می‌رویم و این اختلاف دما باعث ایجاد وزش باد می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال به‌خاطر وضعیت خشکسالی و بارش کم، وضعیت رویش گیاهی نیز ضعیف است و در حالتی هستیم که پوشش گیاهی که از قبل وجود داشت نیز توسط دام چریده شده و وضعیت مراتع هم خوب نیست بنابراین بدیهی است با یک وزش باد خاک جابجا شود.

عربی با اشاره به اینکه گرد و خاک حاصل فرسایش باد در شرایط خشکسالی است، اضافه کرد: گرد و غباری که در استان که باعث آلودگی هوا شده است به خاطر ورزش باد شدیدی بود که به‌طور معمول از غروب به بعد اتفاق می‌افتاد و به عبارت دیگر غبار محلی بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه بنا به پیش‌بینی اداره هواشناسی استان آلودگی هوا تا آخر چهارشنبه ادامه دارد، افزود: مسئله‌ای که در حال حاضر وجود دارد ذرات ۱۰ میکرون به بالاست، علاوه بر این با توجه به در شرایط خشکی و بارش کم بارندگی موضوع آلودگی قابل پیش‌بینی بود.

وی مطرح کرد: هنوز شرایط اضطرار آلودگی هوا که در قانون اشاره شده پیش نیامده و با صحبتی که با دانشگاه علوم پزشکی داشتیم قرار شد اگر نیاز بود جلسه اضطرار آلودگی هوا را تشکیل دهیم.

عربی با اعلام اینکه شاخص آلودگی هوا ۱۵۴ است، گفت: روز‌های گذشته و به ویژه پنج شنبه هفته گذشته هوای ناسالم را تجربه کردیم و در روز پنج شنبه شاخص آلودگی از همه روز‌ها بیشتر بود و در مقطعی از ۲۰۰ میکرون هم بالاتر رفت.

وی یادآور شد: اگر سازمان هواشناسی پیش‌بینی کند هوای ناسالم در همدان ادامه دارد و دانشگاه علوم پزشکی هم تشخیص دهد جلسه اضطراری ضروری است این جلسه تشکیل خواهد شد از طرفی نمی‌توانیم در رابطه با ذرات گرد و غبار اقدامات مدیریتی خاص و فوری انجام دهیم و تنها می‌توان این قضیه را اطلاع‌رسانی کرد.
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین