عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی کارگران کشور با اشاره به همت بالای کارگران در عرصه خدمت به کشور و نظام مقدس، فعالیت آن‌ها در بخش‌های صنعت، خدمت و ... گفت: این افراد با حداکثر توان و با دریافتی حداقلی و حتی به دور از مزایا در حال خدمت‌رسانی به مردم و کشور هستند درحالیکه شرایط بسیار سختی را به ویژه در بخش اقتصادی تحمل می‌کنند.
کد خبر: ۹۰۷۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲ 10 October 2020
این روز‌ها جامعه کارگری همدان ازنادیده گرفته شدن جایگاهشان در سازمان تامین اجتماعی استان گلایمند بوده و انتظار دارند در امور جاری این سازمان که مربوط به این قشرمی‌شود طرف مشورت قرارگیرند تا شاید این گونه حق کمتری از این جامعه تضییع شود.

به گزارش تسنیم، سعید کوچعلی با تشریح جایگاه و ارزش کار و کارگر در اسلام اظهار داشت: در روایات آمده است که پیامبر اکرم (ص) دستان کارگری را بوسیدند و این نشان می‌دهد مسئله کار و افراد کارگر تا چه اندازه در نزد اسلام از جایگاه ممتازی برخوردار است.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب نیز کارگران را بازوان توانمند ملت می‌دانند افزود: جامعه کارگری در طول سال‌های گذشته به ویژه عمر ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در همه سنگرهای، اجتماعی، سیاسی به‌ویژه در عرصه نبرد نا عادلانه و ناجوانمردانه اقتصادی استکبار علیه ملت ایران خوش درخشیدند. 

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی کارگران کشور با اشاره به همت بالای کارگران در عرصه خدمت به کشور و نظام مقدس، فعالیت آن‌ها در بخش‌های صنعت، خدمت و ... گفت: این افراد با حداکثر توان و با دریافتی حداقلی و حتی به دور از مزایا در حال خدمت‌رسانی به مردم و کشور هستند درحالیکه شرایط بسیار سختی را به ویژه در بخش اقتصادی تحمل می‌کنند.

وی با اظهار تاسف از شرایط بد مالی کارگران در جامعه و با انتقاد از عملکرد برخی مسئولین بیان کرد: کارگران به دور از انتظار از دستگاه‌های مربوطه صندوقی را تشکیل دادند تا در پایان خدمت ۳۰ ساله خود حامی آن‌ها باشد، اما امروز مانند سال‌های گذشته شاهد بی‌مهری‌ها به این صندوق و نسبت به کارگران هستیم.
کوچعلی با انتقاد از سوء مدیریت موجود در سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد: انتظار می‌رود مسئولان مربوطه استانی اجازه دهند کارگران برای سرنوشت خود و این صندوق تصمیم بگیرند و اگر اجازه نمی‌دهند همانگونه که گذشته سند اثبات آن است حداقل اجازه بدهند تصمیم‌ساز باشند.

وی با تاکید براینکه تا امروز از تشکلات کارگری که متشکل از خود کارگران است حتی مشورتی برای انتخاب مدیران به عمل نیامده است، بیان کرد: جامعه کارگری باید طرف مشورت در سازمان تامین اجتماعی بوده و باید از وکلای جامعه کارگری که همان منتخبان و مسئولان و تشکلات کارگری است در تصمیم‌گیری نظر خواهی کنند و آنان را در این امر مهم مشارکت دهند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان همدان با بیان اینکه چند روزیست که از بازنشستگی مدیرکل اسبق سازمان تامین اجتماعی می‌گذرد قاعدتاً مدیری جدید و تازه نفس‌تر باید سکان حساس سازمان را عهده‌دار شود افزود: بازار رقابت بین گزینه‌های احتمالی هر روز داغ‌تر و داغ‌تر می‌شود و شنیده‌ها حاکی از آن است که عده‌ای از افراد ذی نفوذ سعی دارند سازمان را به سویی هدایت کنند تا منافع شخصیشان تامین شود.

وی گفت: در این میان حتی شنیده شده است برخی مدیران تامین اجتماعی بعد از بازنشستگی به سوی بازار آزاد گرایش پیدا کرده و با راه‌اندازی دفاتر مشاوره و کارشناسی به دنبال این هستند که با مشورت‌های سلیقه‌ای مسئولان متولی را مجاب کنند تا گزینه مورد نظرشان بر این مسند گماشته شود و با تضیع حقوق کارگران، به مقاصد اقتصادی خود برسند.

کوچعلی با تاکید براینکه این گونه افراد تلاش می‌کنند با وام‌دار کردن گزینه خود عملا در تصمیم گیری‌های مدیران بعدی در سازمان نفوذ داشته باشند اظهار داشت: انتظار می‌رود دستگاه‌های تصمیم گیرنده به ویژه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در استان زمینه نفوذ این افراد را از بین برده و سرنوشت چند هزار کارگر در استان را تحت شعاع تصمیم‌های غلط و منفعت طلبانه قرار ندهند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و تورم افسار گسیخته‌ای که استخوان‌های اقشار کم درآمد و زحمت کش کارگری را خورد می‌کند، بی‌شک ضرورت حمایت سازمان‌ها، موسسات و مسئولان استانی بیش از هر زمان دیگری از جامعه کارگری ضرورت دارد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان همدان اعلام کرد: سازمان تامین اجتماعی استان همدان سازمانی است که تعداد ۶۵۸۴۳۰ نفر بیمه شده اصلی و تبعی و ۱۱۲ هزار و ۱۴۸ نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی (جمعا: ۷۷۰ هزار و ۵۷۸ نفر) از جمعیت استان را تحت پوشش دارد که تقریبا دو درصد افراد تحت پوشش در سطح کشور (جمعیت تحت پوشش کل کشور ۴۴ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۲۲۶ نفر) را شامل می‌شود.

وی افزود: اگراندکی به ارقام بیمه شدگان در استان که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارد توجه کنیم آن زمان متوجه می‌شویم که تا چه اندازه تصمیم‌های اخذ شده در این سازمان می‌تواند در سرنوشت جامعه کارگری و کار فرمایی اثرگذار باشد.

کوچعلی همچنین یکی از چالش‌های پیش روی کارفرمایان و کارگران را عدم آشنایی آن‌ها با قوانین و مقررات جاری سازمان تامین اجتماعی دانست و اظهار داشت: برخی از کارفرمایان به دلیل عدم آشنایی با قانون٬ حق بیمه را در مهلت مقرر درج شده در ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی پرداخت نمی‌کنند که این امر نه تنها سبب تضییع حقوق بیمه شدگان در برخورداری از تعهدات و مزایا می‌شود بلکه کارفرمایان را با بدهی‌های کلان ناشی از اعمال ماده ۱۴۸ قانون کار و ماده ۴۰ قانون تامین اجتماعی مواجه می‌کند.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های حوزه بازرسی این سازمان در شناسایی و کشف کارگاه‌هایی که از پرداخت حق بیمه کارگران خود امتناع می‌کنند می‌توانند تاثیر به سزایی در رفع مشکلات داشته باشد گفت: با توجه به باز نشستگی مدیرکل اسبق سازمان تامین اجتماعی استان انتصاب مدیرکل بومی با تجربه متخصص که با آلام و مسائل و مشکلات کارفرمایان و کارگران استان آشنا و برای مجامع کارفرمایی و کارگری چهره‌ای شناخته شده باشد امری بایسته بوده و از مدیرکل آتی این سازمان انتظار می‌رود با درایت و تدابیر لازم در کنار مجامع کارگری و کارفرمایی مسئولان استانی همراه و یاور جامعه کارگری باشند
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار