نماینده، ولی فقیه در استان همدان با تاکید بر اینکه نه تنها امام حسین (ع) بلکه هدف همه انبیا کامل کردن عقل مردم بوده است، عنوان کرد: فلسفه بعثت پیامبران و قیام اباعبدالله (ع) احیا فطرت و عقل بشر بوده تا جامعه مبتنی بر عقل و مدیرت علمی اجرا و اداره شود.
کد خبر: ۹۰۷۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱ 10 October 2020
نماینده، ولی فقیه در استان همدان گفت: میزان موفقیت جامعه در عزاداری، مقدار تقرب به هدف امام حسین (ع) است، زمانی می‌توانیم عزادار واقعی باشیم که به تفکرات حضرت نزدیک شویم.

به گزارش فارس ، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی در مراسم جاماندگان اربعین با بیان اینکه هدف از برگزاری این مجالس حرکت به سمت باطن و تقرب به اباعبدالله (ع) است اظهار کرد: اگر مجلسی برگزار شد، باید در آن به دنبال این باشیم تا جامعه عزادار به اهداف قیام امام حسین (ع) نزدیک‌تر شود.

وی افزود: بالغ بر ۵۰ روز است که در حال عزاداری برای امام حسین (ع) هستیم و این عزاداری‌ها هم سالیان سال ادامه خواهد داشت، اما آنچه ماندگار است تقرب جامعه به اهداف حضرت است.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه موفقیت ما به میزان شلوغی در جلسات عزاداری نیست گفت: میزان موفقیت جامعه در عزاداری، مقدار تقرب به هدف امام حسین (ع) است بنابراین زمانی می‌توانیم عزادار واقعی باشیم که به تفکرات حضرت نزدیک شویم و در این راستا قدم برداریم.

وی تصریح کرد: اگر عزاداری‌ها شلوغ شود و دسته‌ها نیز بیشتر، اما فکر امام حسین (ع) در جامعه احیا نشود، باید بدانیم که سر ما کلاه رفته و عزاداری نکرده‌ایم.

شعبانی با اشاره به زیارت اربعین که از امام باقر (ع) نقل شده است بیان کرد: امام حسین (ع) تمام هستی خود را فدا کرد تا جامعه به عقلانیت دست پیدا کند و من و شما عاقلانه زندگی کنیم.

وی با بیان اینکه جامعه‌ای که در بستر معاش و معاد خود از عقل بهره ببرد به هدف امام حسین (ع) نزدیک‌تر است، گفت: این مراسم، پل و معبری برای عبور جامعه از این ظواهر به باطن اصلی که تحقق اهداف خدایی است.

نماینده، ولی فقیه در استان همدان با تاکید بر اینکه نه تنها امام حسین (ع) بلکه هدف همه انبیا کامل کردن عقل مردم بوده است، عنوان کرد: فلسفه بعثت پیامبران و قیام اباعبدالله (ع) احیا فطرت و عقل بشر بوده تا جامعه مبتنی بر عقل و مدیرت علمی اجرا و اداره شود.

وی با بیان اینکه آیا خانواده‌ای که با کوچکترین مساله به سمت طلاق حرکت می‌کند، کارش عاقلانه است؟، گفت: در جامعه عزادار باید طلاق، اعتیاد و فاصله طبقاتی کم شود و از اقتصاد سالمی بهره ببرد.

شعبانی در روایات و ادبیات دینی جهل را در مقابل عقل برشمرد و عنوان کرد: از ویژگی‌های جامعه جاهل، اقتصاد ناسالم است و، اما جامعه‌ای که از مدیریت عاقلانه بهره‌مند است، گویای تنظیم درست اقتصاد در جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه امام حسین (ع) به دنبال درست کردن معاش و معاد مردم همراه یکدیگر بود، گفت: هیچگاه اسلام تنها به آخرت توجه ندارد و در جایی نگفته که شما عبادت کنید و سختی‌ها را تحمل کنید تا در آن دنیا برای شما جبران شود.

نماینده، ولی فقیه در استان همدان تلاش در عرصه اقتصادی را تلاش فی سبیل‌الله عنوان کرد و گفت: پیامبر گرامی اسلام، گرانی را زمینه‌ساز قساوت قلب بیان کرده‌اند، بنابراین گرانی‌ها و تورم با خود مشکلات فرهنگی به همراه دارد.

وی عنوان کرد: امروز اگر مسئولی می‌خواهد به اسلام خدمت کند، باید به اقتصاد توجه داشته باشد و به هدف خدمت به اسلام به اقتصاد کمک کند نباید فراموش کنیم که در اسلام معاش و معاد در هم تنیده‌اند و جدای از هم نیستند.

شعبانی در ادامه صحبت‌های خود با تقدیر از مجاهدت‌ها و اقدامات کادر درمانی، مطرح کرد: در این شرایط سخت بیماری، بسیاری از کادر درمانی ماه‌ها است که حتی یک روز هم به مرخصی نرفته‌اند و خانواده خود را ندیده‌اند بنابراین اقتضای عقلانیت این است که باید با این عزیزان همراهی کنیم.

وی با اشاره به اینکه خون ریخته شده امام حسین (ع) برای آن بود که بشریت عاقلانه زندگی کند، اظهار داشت: در بعضی جا‌ها این جمله را نوشته بودند اگر می‌خواهید وارد مجلس روضه شوید، ماسک نزنید؛ باید بگوییم که این چه حرفی است و کجای دین این حرف زده شده است، این تعابیر، تعابیری جاهلانه است.

امام جمعه همدان منظور از عقل و عقلانیت صحیح را، مطالبی که در دین اسلام بیان شده دانست و نه آنچه بشر غربی با تمدن خود بیان می‌کند و در ادامه گفت: عقلی که پیامبر اسلام (ص) مطرح کرده‌اند دنیا را به هدف دسترسی قیامت آباد خواهد کرد.

وی ضمن گرامیداشت سالروز شهادت سردار شهید حاج حسین همدانی، مطرح کرد: امثال شهید همدانی این مسیر را که همان راه حسین بن علی (ع) است ادامه دادند و ثابت کردند که ما امت امام حسینیم.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار