وزارت بهداشت کشورم اعلام کرده در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد کشور می‌شوند، در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به «کرونا» بررسی می‌شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام خواهد شد. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می‌تواند از طریق هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می‌شود، نیز فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است.
کد خبر: ۸۱۷۰۳۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۶ 24 January 2020
از امروز تا بیستم بهمن‌ماه رویداد «ایران باشکوه» در کشور کلید خورده که همدان نیز یکی از شهر‌های مقصد گردشگری در آن است. این برنامه همزمان با «سال نو چینی‌ها» و برای گردشگران این کشور تدارک دیده شده است، اما ظهور بیماری کشنده کرونا در این کشور، خود تهدیدی بالقوه برای همدان و دیگر شهر‌های کشور است.

به گزارش فارس، از امروز تا بیستم بهمن‌ماه رویداد «ایران باشکوه» در کشور کلید خورده که همدان نیز جزو یکی از شهر‌های مقصد گردشگری در آن است، این برنامه همزمان با «سال نو چینی‌ها» و برای گردشگران این کشور تدارک دیده شده است.

و، اما خبر داغ و ناگواری که این روز‌ها از چین به گوش می‌رسد حکایت از شیوع بیماری مهلک «کرونا» دارد؛ تا آنجا که مقامات چینی روز پنجشنبه شهر ۱۱ میلیون نفری «ووهان» را به طور کامل در حالت قرنطینه درآوردند تا از شیوع هرچه بیشتر این ویروس تنفسی کشنده جلوگیری کنند.

تاکنون ۹ شهر این کشور به حالت قرنطینه درآمده است، این بیماری ۲۶ نفر را به کام مرگ کشانده و بیش از ۵۷۰ نفر را نیز مبتلا کرده است.

در حال حاضر ۳۲ میلیون نفر تحت تاثیر این قوانین محدودکننده قرار گرفته‌اند که با این ممنوعیت ساکنان این شهر‌ها حق مسافرت به شهر‌های دیگر را ندارند و از افراد دیگر نیز نمی‌توانند وارد این مناطق شوند.

ویروس این بیماری شبیه ویروس عامل بیماری مهلک «سارس» است که ۱۸ سال پیش ظهور و بروز یافت و در نقاط مختلف جهان ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند.

طبق آخرین اخبار قرار است سازمان بهداشت جهانی به منظور بررسی این موج تازه ویروسی جلسه اضطراری برگزار کند.

وزارت بهداشت کشورمان نیز اعلام کرده در حال حاضر مسافرانی که از چین وارد کشور می‌شوند، در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به «کرونا» بررسی می‌شوند. اگر علائمی از بیماری مشاهده شود، اقدامات لازم برای مراقبت از این افراد انجام خواهد شد. اگر کسی در چین آلوده به این بیماری شده باشد، فقط می‌تواند از طریق هواپیما به ایران برسد و تنها جایی که مسافر از چین وارد می‌شود، نیز فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) است.

البته به نظر می‌رسد از آنجا که هنوز ابهامات فراوانی درباره این بیماری مطرح است، اطلاعات درباره آن کامل نیست و راه انتقال هم به طور قطعی مشخص نشده، باید جلوی حضور گردشگران چینی به کشور تا مشخص شدن وضعیت گرفته شود.

طبق آخرین اخبار این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود، بنابراین منطقی نیست به خاطر برگزاری رویداد گردشگری «ایران باشکوه» در همدان، کشور را درگیر یک ویروس کشنده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این خصوص با بیان اینکه هدف از برگزاری برنامه «ایران باشکوه» معرفی بیشتر همدان به دیگر کشورهاست گفت: نخستین سالی است که در قالب سال نو چینی روی گردشگری کار می‌کنیم تا همدان بیشتر معرفی شود.

علی مالمیر با بیان اینکه نمی‌دانیم چقدر از گردشگران چینی از این رویداد استقبال کنند گفت: از طرف دیگر ورود و خروج اتباع کشور‌های خارجی از مبادی مرزی به لحاظ بهداشتی، قانونی، حقوقی و... کنترل می‌شود.

وی با بیان اینکه روال کار اینطور نیست هر استانی به طور جداگانه کنترل‌هایی انجام دهد تأکید کرد: وزارت بهداشت و دستگاه‌ها تمهیدات لازم را در مرز‌ها اعمال می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: اگر ما این جشنواره را هم برگزار نکنیم الزاما به معنای آن نیست که گردشگر چینی وارد همدان نمی‌شود، ممکن است طبق روال هر سال که گردشگرانی از تهران، شیراز و ... بازدید می‌کنند همدان را نیز به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه در مرز‌ها تمهیدات لازم پیش‌بینی می‌شود تا نگران ورود بیماری به استان نباشیم افزود:، چون سال اول برگزاری جشنواره در همدان است با حجم گسترده‌ای از گردشگران چینی مواجه نخواهیم شد.

فایده یا ضرر؟!

با توضیحات مالمیر آیا این تضمین داده می‌شود که به هیچ عنوان این ویروس کشنده با حضور گردشگران چینی وارد همدان نشود؟! آیا بهتر نیست در این شرایط خاص و البته بحرانی برنامه معرفی همدان به چین در مقطع زمانی دیگری انجام شود نه همزمان با شیوع کرونا در این کشور؟!

از طرف دیگر باید دید با احتمال انتقال ویروس کرونا با حضور گردشگران چینی به استان، فایده این حضور بیشتر است یا ضرر آن؟!

به نظر می‌رسد مسوولان امر باید در این زمینه ورود کرده و مانع از حضور گردشگران چینی به کشور و استان‌های هدف شوند، یادمان نرود «ایران باشکوه» باید همیشه باشکوه بماند، پس بهتر است از ایجاد هزینه اضافی و درگیر کردن آن به مشکلاتی که می‌توان جلوی آن را گرفت پرهیز کنیم.

زمان برای معرفی ایران و البته همدان به کشور چین زیاد است، فعلاً سلامتی مردم در اولویت است تا معرفی آثار تاریخی.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار