شهردار شیرین سو از تصویب طرح پیشنهادی بازآفرینی محلات پایدار شهر شیرین سو در ستاد بازآفرینی شهرستان خبر داد و گفت:  با تصویب این طرح پیشنهادی، مدیریت شهری شیرین‌سو وارد فاز جدید مدیریتی در محلات هدف بازآفرینی خواهد شد.
کد خبر: ۷۸۷۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹ 12 October 2019

شهردار شیرین سو از تصویب طرح پیشنهادی بازآفرینی محلات پایدار شهر شیرین سو در ستاد بازآفرینی شهرستان خبر داد و گفت: این طرح شهری به منظور ارائه به ستاد بازآفرینی استانو تصویب نهایی به دبیرخانه استانی بازآفرینی ارسال شده است.

به گزارش تابناک همدان، سید مصطفی موسوی با اشاره به جزییات این طرح، افزود:  با تصویب این طرح پیشنهادی، مدیریت شهری شیرین‌سو وارد فاز جدید مدیریتی در محلات هدف بازآفرینی خواهد شد.
 
وی محدوده‌های پیشنهادی را شامل محلات نابسامان میانی، بافت تاریخی و محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی اعلام کرد و گفت: بافت‌های ناکارآمد شهری و مسائل و مشکلات مبتلا به آن‌ها به عنوان یکیاز جدی‌ترین چالش‌های نظام برنامه ریزی و مدیریت شهر‌های کشور مطرح است.

وی ادامه داد: نواحی تاریخی شهر، پهنه‌های نابسامان میانی شهر‌ها که حاصل ساخت‌و‌ساز‌های غیراصولی دهه‌های اخیر هستند، پهنه‌های شهری با پیشینه روستایی و همچنین سکونتگاه‌های غیررسمی که خارج از محدوده شهر‌ها و بدون رعایت ضوابط شهرسازی ساخته شده اند، هدف برنامه‌های احیا.بهسازی و نوسازی شهری هستند که در آن‌ها عمدتاً بی‌توجهی به هویت تاریخی و فرهنگی، بالا بودنناهنجاری‌های اجتماعی، وضعیت نامناسب اقتصادی ساکنان و عدم برخورداری و دسترسی ساکنان به خدمات شهری و وضعیت نابسامان و آشفته زیرساخت‌های شهری دیده می‌شود.

شهردار شیرین سو در ادامه با بیان اینکه در سال‌های اخیر سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان شهری درصدد ارائه راهبرد‌ها و راهکار‌های نوینی برای حل مشکلات بافت‌های فرسوده شهری بودند توضیح داد: در بافت‌های ناکارآمد شهر‌های کشور به منظور تمرکزگرایی و یکپارچگی در برنامه‌ریزی و ایجاد وحدت رویه بین تمامی عوامل مرتبط در سطح ملی و محلی، «سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازیو توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری» در شهریورماه ۹۳ به تصویب هیئت محترم وزیران رسیده است؛ از این رو ستاد‌های ملی، استانی و شهرستانی بازآفرینی شهری پایدار به عنوان دستاورد نوین شهرسازی به منظور تعیین محدوده بازآفرینی شهر‌ها و تصمیم در جهت رفع معضلات مختلفشهری شکل گرفته‌اند.

موسوی افزود: در سطح استان‌ها، ستاد بازآفرینی استانی بر اساس آیین‌نامه نحوه فعالیت مصوب ستادملی با عضویت دستگاه‌های متناظر استانی و به ریاست استاندار و در سطح شهرستان نیز ستاد بازآفرینیبا عضویت دستگاه‌های مربوطه سطح شهرستان و به ریاست فرماندار و دبیری شهردار شهر مربوطه شکل گرفته است.

وی همچنین با اشاره به طرح‌توجیهی محدوده پیشنهادی محلات هدف بازآفرینی شهر شیرین سو، اظهارکرد: نواحی فرسوده شهری شیرین‌سو بنا به سرشت خود با انواع عوارض و مشکلات مواجه هستند کهاین بافت‌ها اغلب در زمره مناطق محروم شهر از نظر اجتماعی، اقتصادی و کاربردی محسوب می‌شوندو این عامل چند وجهی، نارضایتی ساکنان، عدم پویایی و رونق حیات شهری را به دنبال دارد.

به گفته موسوی؛ تمامی حوزه‌ها و شاخص‌های بازآفرینی همراه با مستندات شامل نقشه، تصاویر و... دراین طرح پیش‌بینی شده است که مشکلات این محدوده‌ها را گواهی می‌دهد.

وی در ادامه به شرح وضعیت محدوده محلات طرح بازآفرینی شهر شیرین‌سو پرداخت و عنوان کرد:محدوده محلات نابسامان میانی، ۳۶.۶۴ هکتار واقع در محلات قدیمی شهر شیرین سو است که جمعیتاین محدوده در سال ۹۵ بیش از ۴۰ ددرصد جمعیت شهر شیرین‌سو را تشکیل داده است و اغلب ساکنان محدوده نابسامان میانی دارای اقتصاد ضعیفی هستند که به مشاغل دامداری، کشاورزی، کارگری و درمیان زنان به شغل قالی بافی مشغول هستند.
 

شهردار شیرین سو ادامه داد: البته جمعیت شهر شیرین سو در دوره ۵ ساله آمارگیری کاهش چشمگیریداشته است؛ بنابراین ساماندهی وضعیت تأسیسات و زیرساخت‌های شهری به عنوان عوامل عناصر وفرآیند‌هایی از کالبد و فضای شهری، زندگی شهروندان این محلات را تسهیل می‌دهد.

موسوی در ادامه با اشاره به محدوده تاریخی شهر شیرین‌سو، اظهار کرد: خزینه قدیمی شهر نیز شامل این محدوده است که به دلیل عدم توجه در سال‌های گذشته بیش از ۹۰ درصد آن تخریب شده است که بهدنبال ساماندهی و بازسازی این مکان ارزشی به عنوان یک ظرفیت گردشگری و با هدف حفظ هویتتاریخی منطقه هستیم.

وی افزود: سکونتگاه‌های غیررسمی شهر شیرین سو هم محدود به حاشیه نشینی شهر بوده که نیازمندتوجه جدی در ارایه خدمات از سوی شهرداری است.

شهردار شیرین سو همچنین اعلام کرد: شهرداری شیرین‌سو به منظور بهبود فضای شهری و زندگی بهتربه شهروندان، آمادگی ارائه هرگونه تسهیلات بر اساس قوانین دارد و در این راستا مجوز‌های لازم را ازمراجع قانونی اخذ خواهد کرد.

موسوی بیان کرد: در مجموع ۱۶۴ هزار میلیون ریال به منظور رفع تمام عوارض و مشکلات محدودهپیشنهادی محلات بازآفرینی برآورد اولیه صورت گرفته است؛ همچنین شهرداری به منظور ساماندهیاین محدوده و ایجاد ساختار شهری مناسب در آن تسهیلاتی را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بازآفرینی به معنی تجدید حیات بافت شهری در همه ابعاد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بوده که به دنبال حل مشکلات فرسودگی از طریق دوباره زنده شدن مناطق فرسوده و آسیب دیده است؛ افزود: تمامی اقدامات شهرداری شیرین‌سو در راستای حل مشکلات و معضلات بافت فرسوده و ناکارآمد و همچنین احیای بافت‌های تاریخی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی و ناهمگون شهری در نظر گرفته شده است.

شهردار شیرین‌سو ادامه داد: با توجه به تنوع موضوعات مرتبط با بازآفرینی محدوده‌های ناکارآمد شهریو در راستای تصمیم‌سازی مناسب برای ستاد‌های بازآفرینی شهری پایدار، تشکیل کارگروه‌های تخصصی هم پیش‌بینی شده است که پس از تصویب نهایی طرح پیشنهادی، ۴ کارگروه تخصصی در شهرداری شیرین سو شکل خواهد گرفت تا اقدامات بر اساس نیاز جامعه شهری شیرین سو و کارشناسی شده مورد بررسی قرار گیرد و پیشنهادات به ستاد بازآفرینی شهرستان و استان ارجاع شود.

موسوی با تأکید بر اینکه رویکرد اصلی ستاد بازآفرینی محلات، اجتماعی است بیان کرد: برای اجرای تمامی طرح‌های شهری، بر اساس دیدگاه‌های مختلف مردمی و به صورت کارشناسی پیش خواهیم رفت.

زیرا معتقدیم معضلات بر اساس کار کارشناسی و بدون مطالعه دقیق ابعاد مختلف آن در اجرا به شکست منجر خواهد شد و در مجموع هدر دادن منابع مالی شهرداری محسوب می‌شود.

شهردار شیرین‌سو در پایان با تأکید بر اینکه امیدواریم طرح پیشنهادی محدوده محلات بازآفرینی شهرشیرین‌سو بزودی ابلاغ شود تا اقدامات مثبتی را پیش بگیریم و شاهد رونق و توسعه اقتصادی باشیم،گفت: قطعا با برنامه ریزی‌های مدون و دقیق می توان شاهد شهری پایدار با شاخص‌های توسعه یافتگی باشیم.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین