منصور رضوانی جلال تصریح کرد: هر ساله شاهد کاهش بارندگی و اراضی آبی هستیم، به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵، شاهد کاهش ۱۵ درصدی اراضی آبی و کاهش ۴۰ درصدی اراضی دیم باشیم.
کد خبر: ۷۰۹۲۹۶
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۴ 29 January 2019
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: ۱۵ رتبه برتر تولید محصولات کشاورزی در کشور مربوط به کشاورزان استان همدان است.

به گزارش تسنیم، رضوانی جلال در مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی همدان با بیان اینکه براساس گزارش فائو باید تا سال ۲۰۵۰ غذای ۹ میلیارد نفر را تامین کنیم، اظهار داشت: اقلیم، آب و خاک سه تهدید بزرگی است که در سال‌های آینده با آن مواجه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: هر ساله شاهد کاهش بارندگی و اراضی آبی هستیم، به طوری که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵، شاهد کاهش ۱۵ درصدی اراضی آبی و کاهش ۴۰ درصدی اراضی دیم باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود:، اما در کنار تهدید‌هایی که وجود دارد و جمعیتی که روز به روز در حال افزایش است باید بتوانیم نیاز روز افزون مردم را پاسخ دهیم.

رضوانی جلال در بخش دیگری از سخنانش به دستاورد‌های ۴۰ ساله پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: باید به مردم توضیح دهیم که در دوران پیش از انقلاب از نظر تولید و کشاورزی در چه وضعیتی بودیم و امروز به چه درجه‌ای رسیده ایم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال در سال‌های نخست انقلاب از هر هکتار سطح زیر کشت تنها ۸.۴ تن سیب زمینی برداشت می‌شد درحالیکه امروز از هرهکتار سطح زیر کشت سیب‌زمینی بیش از ۴۴ تن محصول برداشت می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با تاکید بر اینکه در زمینه تولید چغندر قند هم رشد چشمگیری داشته‌ایم، ابراز کرد: در گذشته از هر هکتار سطح زیر کشت تنها ۱۵ تن چغندر قند تولید می‌شد درحالیکه اکنون آمار تولید این محصول در هر هکتار به ۶۳ تن رسیده است.

رضوانی جلال از افزایش چشمگیر برداشت جو آبی خبر داد و افزود: در زمینه تولید و برداشت گندم نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم.

وی گفت: در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی به نقطه قابل توجهی رسیده ایم، اما آمار میانگین تولیدات استانی با میانگین تولیدکنندگان نمونه تفاوت زیادی دارد.

رئیس جهادکشاورزی استان ابراز کرد: به عنوان مثال میانگین تولید انگور در سطح کشور ۱۳ تن و در استان همدان ۱۸ تن بوده است، اما این درحالی‌است که میانگین تولیدکننده برتر استان همدان بیش از ۱۵۰ تن بوده است.

رضوانی جلال با تاکید بر اینکه رونق کشاورزی تاثیر بسزایی در اشتغالزایی استان دارد، تصریح کرد: اگر ظرفیت‌های نهفته در بخش کشاورزی فعال شود بدون شک اتفاقات خوشایندی در استان رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۱۵ رتبه برتر تولید محصولات کشاورزی در کشور مربوط به استان همدان است، ابراز کرد: استان همدان در زمینه تولید محصولاتی نظیر گردو، چغندر قند، سیب‌زمینی، سیر و ... بسیار موفق عمل کرده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه تقدیر از کشاورزان نمونه استانی موجب قوت قلب آنان است، تصریح کرد: ۱۱۵ هزار کشاورز بهره بردار در استان همدان وجود دارد که باید قدردان آنان باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار