رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بسیاری از اموال دولت سند ندارند و این مشکل زمینه سوء استفاده‌هایی شده گفت: سند دار نبودن اموال دولت فساد آور است.
کد خبر: ۶۴۱۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶ 09 August 2018
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه بسیاری از اموال دولت سند ندارند و این مشکل زمینه سوء استفاده‌هایی شده گفت: سند دار نبودن اموال دولت فساد آور است.
 
عادل آذر در شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان بیان کرد: اگر این اموال سنددار می‌شدند احتمال سوء استفاده کاهش می‌یافت.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: تمامی دستگاه‌ها نظام بودجه ریزی را بر مبنای عملکرد این سیستم حسابرسی پیاده می‌کنند.
 
آذر گفت: سیستم کنونی حسابرسی، دست مدیران را برای اولویت بندی و هزینه کرد اعتبارات می‌بندد در حالیکه اگر نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد باشد نظام حسابرسی نتیجه بخش است.

** معدل کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی پایین است

وی درباره وضعیت اجرای اقتصاد مقاومتی بیان کرد: دیوان محاسبات گزارش حسابرسی اقتصاد مقاومتی سال ۹۶ را در قالب طرح‌های عمرانی واگذار شده با هفت معیار از جمله چابک سازی، تولید و اشتغال بررسی کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: در این حسابرسی استان‌ها به چهار گروه خیلی خوب، خوب، متوسط و ضعیف تقسیم بندی شدند در مجموع معدل کشور در اجرای اقتصاد مقاومتی پایین است.
 

** اموال دولت ثبت نشده است

آذر بیان کرد: ۲ سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ساتا) و سامانه الکترونیکی دارایی و اموال (سادا) از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: با توجه به نوپا بودن این سایت‌ها باید مدیران از آن‌ها استفاده کرده و ایراد و اشکال‌های احتمالی را منعکس کنند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی بر اساس عملکردشان در استفاده از این سامانه ممیزی می‌شوند همچنین یکی از معیار‌های حسابرسی عملکرد، میزان استفاده دستگاه‌ها از سامانه‌ها الکترونیکی است.

وی اضافه کرد: پس از راه اندازی سایت سادا و ثبت و احصای اموال تا کنون سه برابر میزان بودجه کشور معادل ۱۰ میلیون میلیارد ریال اموال در این سایت ثبت شده است.
 
رئیس دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون ۲۰ درصد کل دارایی‌ها کشور در سامانه سادا ثبت شده است.

**خرید کالای خارجی در سال حمایت از تولیدات داخلی

آذر گفت: حمایت از کالای ایرانی با نخریدن کالا‌های خارجی که مشابه داخلی دارند مورد تاکید قرار گرفت همچنین دولت برای حمایت از تولید کنندگان واردات ۴۸۶ قلم کالا را ممنوع کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور ادامه داد: سال‌های ۹۵ و ۹۶ تنها در استان همدان ۴۰ میلیارد ریال مجموع خرید کالای خارجی دارای مشابه داخلی با کیفیت بالا بوده در حالیکه برخی از آن‌ها حتی جزو اقلام ممنوعه وارداتی بودند.
آذر درباره زمین خواری اظهار داشت: برای پیشگیری از زمین خواری هیاتی در دیوان محاسبات کشور تشکیل شده با این وجود مدیران منتظر کشف این تخلف از سوی دیوان محاسبات نباشند.

وی ادامه داد: دستگاه‌ها با قوی‌تر کردن ابزار کنترل‌های داخلی، اداری، محیطی و حسابداری برای پیشگیری از این تخلف بهره گیرند.

**پیشگیری، هدایتگری و اقتدار رویکرد دیوان محاسبات

وی گفت: نظام نظارتی دیوان محاسبات و ایدئولوژی کارکنان فعال در این نهاد مبتنی بر مسائلی است که در قوه مقننه مصوب می‌شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور بیان کرد: تفکر این دیوان نظارت مستمر با سه رویکرد پیشگیرانه، هدایتگرانه و مقتدرانه است و با وجود وظیفه ذاتی دیوان محاسبات مبنی بر حراست از بیت المال، به این سه مولفه در قانون اساسی تاکید ویژه‌ای شده است.

آذر اضافه کرد: افرادی که اقدام به حسابرسی از روند فعالیت دستگاه‌ها می‌کنند این سه رویکرد به ویژه ۲ رکن پیشگیری و هدایتگری را مدنظر دارند.

وی تاکید کرد: واژه بیت المال تنها به سرمایه‌های فیزیکی محصور نمی‌شود بلکه جامع‌ترین معنی آن نیروی انسانی است که مدیران دستگاه‌ها به عنوان افراد حاضر در خط مقدم اجرایی، بروز و نمود سرمایه‌های انسانی هستند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: هنر دیوان محاسبات کمین کردن برای بروز خطا و اشکال در مدیران نیست بلکه کاهش پرونده‌های دادسرا برای این مجموعه افتخار است.

آذر ادامه داد: یکی از علایق ما پاسداری و صیانت از بیت المال در کنار سلب نکردن جسارت و شجاعت مدیران در تصمیم گیری و اجرای قانون است.

وی درباره نحوه عملی کردن شعار پیشگیری و هدایتگری توضیح داد: دیوان محاسبات اقدام به آسیب شناسی دقیق در حوزه پیشگیری و احصای فراوانی پرونده‌ها و تخلفات مدیران در بخش‌های مختلف کرد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور بیان کرد: نتایج این تحقیق موید این است که فهم افراد از قانون و ابهامات موجود در قانون باعث شده مدیران دچار تخلف شوند.

آذر گفت: سازو کار دیوان محاسبات برای پیشگیری از بروز تخلف برگزاری دوره آموزشی با محوریت قانون خوانی و آشنایی مدیران با قانون بودجه و دیوان محاسبات است.

وی افزود: در این راستا با برگزاری دوره‌های آموزشی از توان اهل فن و مدرسان موجود بهره گرفته تا موارد مورد نیاز را به ذی نفعان در سطوح و حوزه‌های مختلف آموزش دهند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور درباره برنامه‌های پیش بینی شده در حوزه هدایتگری اظهار داشت: مشاوره حین انجام کار مورد توجه جدی قرار گرفته است.

آذر یادآوری کرد: دیوان محاسبات در اجرای منویات رهبر فرزانه انقلاب به ویژه تاکید ایشان مبنی بر اینکه 'دستگاه‌های نظارتی مانع اجرا کار نشوند مشروط به اینکه منجر به فساد نشود' پیشگام است.

وی ادامه داد: مدیران اجرایی در خط مقدم تلاش، کار و اجرا هستید و برای اینکه مانع تصمیم گیری مدیران و در کنار آن بروز فساد در نهاد‌ها نشویم، مشاوره در دستور کار است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور توضیح داد: بنابراین گروه‌ها و هیات‌هایی در دیوان محاسبات حضور دارند که در صورت درخواست مسئولان نهادها، در بخش‌های مختلف به آنان مشاوره می‌دهند.

آذر تصریح کرد: پس از ۲ مرحله پیشگیری و هدایتگری، بر مولفه اقتدار تاکید شده و دیوان محاسبات با افراد متخلف طبق قانون برخورد می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار