ستوده با اشاره به اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، تصریح کرد: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون متر مکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سویی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.
کد خبر: ۵۰۷۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹ 13 October 2017

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان خبرداد؛
صرفه جویی بیش از 8 میلیون مترمکعب آب در پی انسداد 207 حلقه چاه غیرمجاز

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 207 حلقه چاه غیر مجاز در استان پر شده است، گفت: میزان آب صرفه‌جویی شده حاصل از پر کردن چاه‌های غیرمجاز  طی 3 سال گذشته تا کنون به بیش از 204 میلیون مترمکعب رسید.  

منصور ستوده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهارکرد: با پرن کردن207 حلقه چاه غیرمجاز ، بیش از 8میلیون و900 هزار متر مرکعب آب در استان صرفه‌جویی شده است.

وی با اشاره به اینکه عمق انسداد 207 حلقه چاه پرشده از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از 5000 متر است، تأکید کرد: به جدیت پیگیر پر کردن چاه‌های غیرمجاز هستیم که حکم قضایی آنها صادر شده است.

وی تصریح کرد: با وجود منفی بودن بیلان دشت‌های استان باید چاه‌های غیر مجازی که حکم قضایی آنها صادر شده پر شوند که این موضوع یکی از راهکارهای حل تنش آب در استان است.

ستوده  85 درصد چاه‌هایی که تا پایان سال‌جاری در استان پر خواهند شد را مربوط به شهرستان‌های رزن و کبودراهنگ دانست و افزود: تعداد چاه‌های مسدود شده در شهرستان، کبودرآهنگ 73 حلقه، همدان 42 حلقه، رزن  38 حلقه، تویسرکان 18 حلقه، بهار 16 حلقه، ملایر 10 حلقه، اسدآباد 6 حلقه، فامنین 3 حلقه و نهاوند 1 حلقه  بوده است .

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان یادآور شد: از ابتدای سالجاری نیز تعداد 168 پروانه بهره‌برداری چاه‌های مجاز در استان اصلاح و یا تعدیل شده است.

وی ادامه داد : تا کنون 3422 حلقه چاه مجاز مجهز به کنتور هوشمند شدند که این روند به طور جدی و با سرعت در حال انجام است.

ستوده حجم سدهای استان همدان را ۶۶ میلیون متر مکعب دانست و گفت: مشکلی در تأمین آب شرب استان همدان وجود ندارد ولی رعایت الگوی مصرف باید در اولویت قرار گیرد.  

وی با بیان اینکه در سال آبی گذشته حدود 406 میلیمتر بارش برف و باران در سطح استان همدان رخ داده است، عنوان کرد: خوشبختانه وضعیت ذخایر آبی همدان با این بارش‌ها بهبود یافته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال آبی 95ـ94، 467 میلی‌متر بارندگی در سطح استان همدان رخ داد که این رقم در سال 93، 302 میلیمتر و در متوسط بلندمدت 330 میلی‌متر بوده است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با تأکید براینکه در حال حاضر ذخیره سدهای استان همدان به 62 میلیون و 820 هزار مترمکعب کاهش یافته است، بیان کرد: در حال حاضر سد سرابی تویسرکان 6 میلیون و 700 هزار مترمکعب، سد کلان ملایر 38 میلیون مترمکعب و سد اکباتان همدان 18 میلیون و 120 هزار مترمکعب ذخیره آبی دارند.

وی با بیان اینکه سد اکباتان همدان با کاهش ذخیره آبی نسبت به ماه‌های گذشته مواجه بوده است، تصریح کرد: حجم سد اکباتان در حال حاضر به 18 میلیون و 120 هزار مترمکعب کاهش یافته و 54 درصد از ذخیره سد پر شده است.

ستوده با اشاره به اینکه سد اکباتان سال آبی گذشته سرریز کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر میزان ورودی سد اکباتان به صفر رسیده و میزان خروجی 1160 لیتر در ثانیه است.

وی ورودی سد سرابی تویسرکان را  صفر اعلام کرد و گفت: سد سرابی تویسرکان 6 میلیون و 700 هزار مترمکعب ذخیره داشته و میزان خروجی از آن 75 لیتر در ثانیه بوده و پکیچ تصفیه‌خانه برای تأمین بخشی از آب شهرستان تویسرکان در کنار این سد ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه حجم سد کلان ملایر را 38 میلیون متر مکعب است، افزود : میزان ورود آب به سد کلان ملایر 115 لیتر در ثانیه بوده ولی هیچ خروج آبی در این زمینه نبوده است.

ستوده با اشاره به  اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، تصریح کرد: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون متر مکعب حجم نزولات جوی استان همدان است ولی از سویی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار