مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: مردم همدان استفاده از کولرهای آبی را به گازی ترجیح دهند.
کد خبر: ۴۷۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۸ 07 August 2017
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: مردم همدان استفاده از کولرهای آبی را به گازی ترجیح دهند.

به گزارشتابناک همدان، حاجی رضا تیموری اظهار داشت: هر درجه افزایش دما ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات به پیک‌بار کشور اضافه می‌کند بنابراین در روزهای گرم سال نیاز است بیش از سایر ایام سال در مصرف برق صرفه‌جویی کرد.

تیموری عنوان کرد: بیشترین میزان مصرف برق امسال در همدان به تیرماه اختصاص‌یافته این در حالی است که در سال گذشته بیشترین مصرف استان مربوط به مردادماه بوده است.

وی بابیان اینکه در تیرماه امسال پیک‌بار مصرفی در استان به ۶۵۴ مگاوات رسید، افزود: در این مدت پیک‌بار مصرفی کشور به ۵۵ هزار و ۳۵۰ مگاوات رسیده بود.

تیموری بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته پیک‌بار مصرفی کشور ۵۲ هزار و ۶۵۰ مگاوات بوده و این بدان معناست که امسال افزایش ۲۷۰۰ مگاواتی مصرف برق را داشته‌ایم.

وی بابیان اینکه ساخت نیروگاه‌های برق جدید زمان‌بر و پرهزینه بوده و تولید نیروگاه‌های موجود محدود است، تأکید کرد: اگر از ناحیه مشترکان صرفه‌جویی صورت نگیرد با چالش خاموشی مواجه می‌شویم.

تیموری گفت: استان همدان نسبت به سال گذشته یک درصد افزایش پیک‌بار داشته این در حالی است که در کشور این افزایش پنج درصد گزارش‌شده است.

وی تأکید کرد: اگر گرمای هوا بیشتر شود به‌طور حتم نیروگاه‌ها نمی‌توانند پاسخگوی نیاز مصرف باشند درنتیجه کمبود نیرو خواهیم داشت و از طرفی هم به علت اتصال تمام نیروگاه‌ها به هم، کمبود انرژی تقسیم می‌شود و سهم استان ما نیز درصدی از کمبود کل کشور خواهد بود.

تیموری خاطرنشان کرد: اگر مردم در روزهای گرم در مصرف برق صرفه‌جویی نکنند مجبور به قطع یک تا دو ساعته برق در برخی مناطق استان می‌شویم.

وی بابیان اینکه مردم همدان استفاده از کولرهای آبی را به گازی ترجیح دهند، اظهار کرد: استفاده از کولرهای گازی موجب مصرف برق بیشتر و درنتیجه پرداخت هزینه‌های گزاف ناشی از آن از جانب مشترکان می‌شود.

وی افزود: اگر مشترکین در ساعات پیک‌بار تنها ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند بدون شک مشکلات پیشروی صنعت برق در تأمین برق موردنیاز مشترکین کاهش می‌یابد.

تیموری تصریح کرد: افراد در دمای ۲۳ تا ۲۵ درجه در تابستان احساس آسایش می‌کنند پس با تنظیم دمای اتاق‌ها در این سطح، آسایش بیشتر و هزینه برق مصرفی کمتر می‌شود.

کولرهای آبی متناسب با شرایط اقلیمی همدان

وی گفت: وسایل برقی غیراستاندارد و فاقد برچسب انرژی که وارد کشور می‌شوند، مصرف برق قابل‌توجهی دارند و حدود ۳۰ درصد انرژی مصرفی برای استفاده از وسایل سرمایشی است.

مدیرعامل شرکت برق استان همدان بابیان اینکه پیک‌بار مصرفی در استان همدان در ماه‌های گرم ساعت ۱۲ تا ۱۶  و ۲۰ تا ۲۴ است، عنوان کرد: در طول سال تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت با اوج مصرف برق مواجه هستیم.

تیموری گفت: اگر در این ساعات مصرف برق را مدیریت کنیم در صرف هزینه‌های هنگفتی که سالیانه بابت نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌ها به عمل می‌آید، صرفه‌جویی و پیشگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در روزهای آینده هوا گرم‌تر می‌شود و پیک‌بار مصرفی هم افزایش می‌یابد، تصریح کرد: تنها راه چاره در این میان صرفه‌جویی است تا دچار خاموشی نشویم.

تیموری گفت: در استان همدان ۷۰۵ هزار مشترک از برق استفاده می‌کنند بنابراین اگر هر مشترک یک لامپ را خاموش کند، در مصرف برق ۱۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق استان همدان بابیان اینکه برای گسترش فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف برق به‌ویژه در ایام گرم سال اقدامات زیادی انجام‌گرفته است، یادآور شد: تست لوازم اندازه‌گیری دیماندی و غیردیماندی، جمع‌آوری انشعابات غیرمجاز، اصلاح اتصالات سست در شبکه‌ها، بارگیری مولدهای اضطراری مشترکان، تعدیل روشنایی چراغ‌های معابر و تبدیل شبکه‌های سیمی به شبکه‌های کابلی از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده در این راستا است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار