گروه سازهای کوبه‌ای به سرپرستی مرتضی فطری نوازنده و آهنگساز همدانی ۱۹ آذرماه به روی صحنه رفت. فطری یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی و مقامی همدان است که در همدان طرفداران زیادی دارد.
کد خبر: ۳۴۰۹۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱ 10 December 2016
گروه سازهای کوبه‌ای به سرپرستی مرتضی فطری نوازنده و آهنگساز همدانی ۱۹ آذرماه به روی صحنه رفت. فطری یکی از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی و مقامی همدان است که در همدان طرفداران زیادی دارد. 

به گزارش تابناک همدان؛ مرتضی فطری متولد سال ۱۳۶۰در همدان است او از کودکی آموختن موسیقی را نزد پدرخود استاد حق رضا فطری که یکی از چهره‌های شاخص موسیقی مقامی و محلی استان آغاز کرده و حدود ۲۶ سال از در شاخه‌های مختلف این هنر فعالیت دارد از فعالیت‌های موسیقایی او می‌توان به شرکت در فستیوال رنسانس ارمنستان، فستیوال باباطاهر سلیمانیه، جشنواره بین‌المللی فجر تهران، جشنواره موسیقی مقامی بین‌المللی کرمان، موسیقی نواحی سنندج، موسیقی سنتی همدان و جشنواره موسیقی کرمانشاه اشاره کرد. به بهانه کنسرت ۱۹ آذر با او به گفت-وگو نشسته‌ایم.

آموختن موسیقی را نزد چه کسانی آغاز کردید و چه کسی بیشترین تأثیر را بر روی شما داشت؟
پس از آموزه‌های پدر، در سن ده سالگی نزد استاد زنده‌یاد جلال دوستی نواختن تار و سه تار را آغاز کردم و پس‌ازآن نیز نزد استاد ارشد طهماسبی شاگردی کردم.

با کدام‌یک از سازهایی مه می‌نوازید ارتباط بیشتری دارید؟
در میان سازهایی که در نواختن آنها تسلط دارم با تار رابطه خاصی دارم. البته به تمام سازها عشق می‌ورزم  به‌طور مثال با صدای تنبور آرامش خاصی پیدا می‌کنم یا با نواختن سه تار از موسیقی لذت می‌برم.

از سابقه تدریس  بگویید و این‌که چه سازهایی را تدریس می‌کنید؟
من از سن ۱۷سالگی در آموزشگاه موسیقی رودکی به مدیریت آقای قاری که باسابقه‌ترین آموزشگاه موسیقی در شهر همدان است تدریس موسیقی را آغاز کردم. مدت‌زمان زیادی هم در بیشتر آموزشگاه‌های همدان تدریس کرده‌ام ازجمله همکاری با آموزشگاه هزاردستان، آهنگ، نی‌لبک، پرنیان، بامداد و باربد را در کارنامه تدریس خوددارم. چند سالی هم در شهر تهران و رشت مشغول به تدریس بوده‌ام وهم اکنون تار، سه تار، تنبور و دیوان را هم آموزش می‌دهم.

از اجراها و کنسرت‌هایی که پیش‌ازاین داشته‌اید بگویید؟
تعداد کنسرت‌هایی که داشته‌ام زیاد بوده. در شهرهای مختلف ایران با گروه‌های مختلف به اجرای کنسرت پرداخته‌ام که در بعضی از گروه‌ها به‌عنوان آهنگساز یا سرپرست گروه بوده‌ام و در برخی به‌عنوان نوازنده همکاری کرده‌ام.

اجرای کنسرت در خارج از کشور چه تفاوتی با داخل دارد؟
در کنسرت‌هایی که درخارج از کشور داشته‌ایم خیلی راحت بوده‌ایم به دلیل اینکه دغدغه گرفتن مجوز را نداشته‌ایم. اما در ایران دوندگی برای گرفتن مجوز کنسرت یکی از مشکلات ما شده است. امیدوارم این مشکل هم به‌زودی از سر راه تمام نوازندگان برای اجرای کنسرت برداشته شود.


برگزاری کنسرت مرتضی فطری در همدان


از کارها و جُنگ‌های منتشرشده بگویید؟
من مدت زیادی را در سازمان صداوسیما در واحد موسیقی مشغول به آهنگسازی بوده‌ام که حاصل این همکاری باصداوسیما ضبط بیش از۱۵۰قطعه موسیقی بوده است که دربرخی به‌عنوان آهنگساز بوده‌ام و در برخی به‌عنوان نوازنده. البته در این مدت موسیقی متن چند فیلم را نیز کارکرده که بیشتر این فیلم‌ها فیلم پویانمایی بوده‌اند.از جُنگ‌هایی که در آن حضورداشته  «نغمه های نواحی» که توسط شرکت سروش منتشر شد به‌عنوان آهنگساز همکاری داشته‌ام،در جُنگ «صدای شاعر» که توسط حوزه هنری تولید شد به‌عنوان نوازنده تار حضورداشته و جُنگی هم در حال ضبط دارم که لحن‌های محلی همدان را در بخش ترکی با خوانندگی پدرم استاد حق رضا فطری به‌زودی روانه بازار خواهم کرد.

این‌که در همدان کم‌تر کنسرت برگزار می‌کنید و به‌صورت گزیده کار می‌کنید چه دلیلی دارد؟
بحث کم‌کار کردن نیست شاید دوستان ما فکر کنند که فعالیت من کم شده درصورتی‌که فعالیت من تنها درزمینه برگزاری کنسرت کم شده چون من بیشتر وقت خودم را در این مدت مشغول ضبط موسیقی فیلم بوده‌ام. آخرین موسیقی متن فیلمی که کارکردم مربوط به فیلم پویانمایی حکمت پنهان به کارگردانی همسرم خانم مریم خوش‌اقبال است که این روزها از شبکه دو در حال پخش است.

وضعیت موسیقی استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ما در موسیقی استان همدان پتانسیل‌های خیلی خوبی داریم. نوازنده‌های بسیار خوب که هرکدام در سطح کشور زبانزد هستند اما از این عزیزان انتظارهای  بیشتری نیز داریم دلیلش رانمی دانم اما بعضی از این نوازنده‌ها اصلاً فعالیت نمی‌کنند مطمئن هستم اگر کمی فعال‌تر باشند به درجات بالاتری از موسیقی دست پیدا خواهند کرد و موسیقی استان متحول می‌شود.

امکانات و وضعیت سالن‌ها چگونه است؟
اگرچه امکانات سالن‌های همدان متأسفانه زیاد خوب نیست اما خدا را شاکریم که همین سالن‌ها را در همدان داریم در بعضی از شهرها همین هم وجود ندارد. یکی از مشکلات ما در سالن‌های شهر مشکل آکوستیک سالن هست ماسال‌هاست از نداشتن سیستم صوتی خوب در سالن‌ها رنج می‌بریم، برای هر بار کنسرت دادن مجبور هستیم هزینه زیادی برای صدابرداری پرداخت کنیم اما باز از عزیزانی که در اداره ارشاد همین سالن را برای اجرای کنسرت‌ها تا آنجا که ممکن است به شرایط ایدئال نزدیک می‌کنند تشکر می‌کنم.

اهالی موسیقی در همدان چگونه تعاملی با اداره ارشاد دارند؟
در موردتعامل اهالی موسیقی با اداره ارشاد باید بگویم کم‌وبیش تعامل خوبی داریم. در جلساتی که باهم داریم در مورد مشکلات اهالی موسیقی صحبت می‌کنیم بالاخره دوستان ما در ارشاد تا آنجا که ممکن است همکاری می‌کنند در بعضی از موارد نیز کم‌کاری می‌شود که پذیرفته‌ایم.

لطفاً کنسرت ۱۹ آذر را معرفی کنید، چه قطعاتی اجرا شد؟
کنسرت ۱۹آذر برنامه‌ای است که بیشتر آهنگ‌های آن ازساخته‌های خودم است. در این کنسرت من به همراه یک گروه کوبه‌ای بسیار قوی هستند همکاری می‌کنم و  از ساززدن در کنار این عزیزان لذت می‌برم. این کنسرت شامل ۴بخش است. هر بخش از این کنسرت شنونده رابا صدای متفاوتی روبه‌رو می‌کند. در بخش اول با سه تار، بخش دوم دیوان و در بخش سوم و چهارم با ساز تنبور گروه را همراهی می‌کنم البته خوانندگی این کنسرت هم بر عهده خودم هست. از عزیزانی که در این گروه با من همکاری می‌کنند کمال تشکر رادارم.

ایده این کار چگونه شکل گرفت؟
در ابتدای شکل‌گیری این کنسرت قرار بودکه من و آقای جلال گودرزی سروش نوازنده و مدرس تنبک به‌صورت دو نوازی این کنسرت را برگزار کنیم. پس از مدتی به پیشنهاد جناب گودرزی سروش تصمیم بر اجرا به‌صورت گروه کوبه‌ای شد. که در این گروه آقای احمد رسولی ثمر، مسعود قاری، توحید راد فر، احسان رسولی ثمر و پویا موسویان به‌عنوان نوازندگان سازهای کوبه‌ای فعالیت دارند.

چه تفاوتی با کنسرت‌های پیشین دارد؟ و دلیل استفاده از سازهای کوبه‌ای چه بود؟
در کنسرت‌های قبلی گروه به‌صورت کامل بود. منظورم از گروه کامل، دارا بودن اکثر سازهای لحنی است ازجمله سنتور، کمانچه، عود ونی است اما در این کنسرت تصمیم به راین شد که بیشتر بر روی سازهای کوبه‌ای تکیه کنیم. تجربه جدیدی است و کار بسیار خوش‌رنگی شد که دور از انتظار هم نبود.

با توجه به اینکه از کنسرت‌های شما همیشه استقبال خوبی شده، فکر می‌کنید این بار استقبال چگونه خواهد بود و چه بازخوردی خواهید گرفت؟
دوستان ما همیشه لطف داشتن و از کنسرت‌های بنده استقبال کرده‌اند امیدوارم که بازهم مثل کنسرت‌های قبلی شاهد حضور هنردوستان عزیز در کنسرت باشم. حضور این عزیزان در این روزهای سرد نزدیک به زمستان مایه دلگرمی من و دوستان همراه من دراین کنسرت خواهد بود. در پایان از همه عزیزانی که من و گروه رابرای رسیدن به این کنسرت یاری کرده‌اند سپاسگزارم.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار