کد خبر: ۱۱۱۲۶۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۲ 28 June 2023

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: نظارت و پیگیری مداوم و بی‌وقفه استاندار همدان از پرونده ثبت جهانی هگمتانه موجب شتاب در روند رفع موانع این پرونده شده است.

به گزارش تابناک همدان از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان، محسن معصوم علیزاده با اشاره به پیگیری‌های شبانه‌روزی استاندار همدان و بازدیدهای مداوم در ساعت‌های اولیه روز از بافت بازار و محورهای اصلی پرونده ثبت جهانی اظهار داشت: این پرونده اهمیت بسزایی در حوزه رقابت فرهنگی در میراث جهانی دارد و همراهی و حمایت مدیر ارشد استانی و شهرداری شرایطی را رقم زده که زمینه برای پیشرفت سریع پیگیری پرونده همدان آماده تر شود.

وی به نقش حیاتی رسانه‌ها از زمان تشکیل شدن پرونده ثبت جهانی همدان اشاره کرد و گفت: مدیریت فضای مثبت اطلاع‌رسانی در زمینه حساسیت این موضوع به جامعه محلی و فضای رسانه‌ اتفاقی بود که در همدان رقم خورد.

این مقام مسئول با اشاره به مهم‌ترین اقدامات بعد از ثبت جهانی گفت: استفاده از فرصت اقتصادی، جذب گردشگران و معرفی هرچه بیشتر همدان، از جمله مهم‌ترین اقدامات بعد از ثبت جهانی است.

معصوم علیزاده افزود: ثبت هگمتانه در زمره آثار تاریخی باستانی جهانی به طور قطع می‌تواند باعث شکوفایی اقتصادی در همدان شود.

وی ادامه داد: حضور هر ۱۰ گردشگر بستر ایجاد یک شغل را فراهم می‌کند که این مهم اعم از رونق بخشیدن به کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در همدان، اشتغال‌زایی برای مردم و رشد اقتصادی شهر و استان را به مطلوب‌ترین شکل ممکن فراهم می‌کند و این امر زمانی محقق می‌شود که مردم در کنار مسئولان زیرساخت‌های لازم برای معرفی هگمتانه به یونسکو را مهیا کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده کمتر از ۲ ماه دیگر کارشناسان ارزیاب کمیته میراث جهانی یونسکو وارد ایران می‌شوند و در همدان پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» را که از سوی ایران برای ثبت جهانی معرفی شده است، مورد ارزیابی میدانی قرار خواهند داد.

وی، پیگیری پرونده ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» را مهمترین اولویت استان دانست و گفت: حمایت استاندار و همراهی شهرداری از پرونده ثبت جهانی ستودنی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یادآور شد: در آینده نزدیک ارزیابان یونسکو به مدت پنج روز در همدان مستقر خواهند شد تا عرصه و حریم مشخص شده مسیر جهانی شدن همدان بر اساس پرونده ارسالی به یونسکو را مورد بازدید و بررسی قرار دهند.

معصوم علیزاده افزود: سایت تاریخی هگمتانه محور مهمی در پرونده ثبت جهانی است و از این رو ضروری است با حضور دستگاه‌های اجرایی و همکاری مردم موانع باقی مانده در این منطقه از شهر پیش از رسیدن ارزیابان به همدان رفع شوند.

وی با بیان اینکه ثبت جهانی برای همدان نقطه آغاز تحول اقتصادی برای جامعه محلی خواهد بود، بر ضرورت تسریع در پیشرفت پرونده هگمتانه و مرکز تاریخی همدان تاکید کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار