مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی همدان گفت: تا پایان فصل پاییز ۲۱ نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن فوت کرده‌اند.
کد خبر: ۱۰۸۸۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۶ 21 January 2023

مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی همدان گفت: تا پایان فصل پاییز ۲۱ نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن فوت کرده‌اند.

به گزارش تابناک همدان به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان، علیرضا صارمی با تأکید بر اینکه مردم توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند اظهار کرد: دیشب یک مرد ۳۶ ساله در همدان به علت عدم رعایت نکات ایمنی و نشت گاز دچار مسمومیت شد و جان خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه این فرد به همراه بردار خود در منزل حضور داشته است و برادر متوفی نیز مسموم شده و تحت نظر کادر درمان است گفت: تا پایان فصل پاییز ۲۱ نفر به علت مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن فوت کرده‌اند که این آمار در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰، ۱۰ فوتی بوده که نشان می‌دهد گازگرفتگی‌ها در سال جاری بیش از دو برابر شده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی همدان گفت: مسمومیت مجموعه‌ای از اختلالات بدن است که در اثر جذب ماده بیگانه که به آن سم گفته می‌شود، بروز می‌کند و جذب ماده سمی می‌تواند از راه‌های استنشاق گاز، بخار، دود یا گردوغبار، خوردن یا آشامیدن، تماس پوستی و تزریق در خون صورت گیرد.

وی افزود: گاز مونوکسیدکربن در دسته مواد شیمیایی خفه‌کننده قرار دارد؛ گازی بی رنگ و بی‌بو که بر اثر احتراق ناقص تولید و محصول کارکرد نامناسب و عدم تهویه مناسب بخاری، آبگرمکن، شومینه، موتورخانه، اجاق گاز‌ها و ... یا نبود هوای تازه در فضای بسته است.

صارمی تصریح کرد: مونوکسیدکربن عامل اصلی گازگرفتگی است، اثر مخرب انسانی آن نتیجه مستقیم کمبود اکسیژن در بافت‌های بدن است، بدان معنا که مونوکسید تنفس شده وارد جریان خون شده و از طریق خون وارد بافت و اندام‌ها می‌شود و نکته حائز اهمیت آن این است که میل ترکیبی مونوکسیدکربن با هموگلوبین خون حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن است.

وی گفت: مواردی از جمله بخاری، شومینه، آبگرمکن و پکیج، اجاق گاز و فر، خوراک پز پیک‌نیکی در محیط بسته، گرم کردن خودرو در پارکینگ بسته و موتورخانه‌های مرکزی از منابع تولید گاز مونوکسید کربن به شمار می‌آیند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار