کد خبر: ۱۰۱۲۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴ 28 November 2021
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از بازنگری اجرای طرح آبرسانی به همدان در فاز اول طبق مصوبات سفر وزیر نیرو به همدان خبر داد.

به گزارش تابناک همدان،  منصور ستوده در دیدار با استاندار همدان، علیرضا قاسمی فرزاد؛ استاندار همدان به تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای طرح آبرسانی به همدان، وضعیت منابع آبی همدان و اقدامات صورت گرفته در راستای سفر وزیر نیرو به همدان در مهرماه سال جاری پرداخت.

وی در این خصوص مطرح کرد: مطابق مصوبات قبلی احجام طرح شامل خط انتقال فولادی بطول ۱۴۰ کیلومتر در ۴ قطعه اجرایی، جاده دسترسی بطول ۱۴۰ کیلومتر، ۳ ایستگاه پمپاژ، سازه پیش تصفیه در محل ایستگاه شماره ۱، ۷ باب مخزن بتنی ذخیره و تعدیل فشار به حجم مجموعاً ۱۵۰۰۰۰ متر مکعب و تصفیه خانه آب شرب با دبی ۳۷۰۰ لیتر در ثانیه به تصویب رسیده است.

ستوده با اشاره به اینکه پس از سفر وزیر نیرو به استان همدان در تاریخ ۲۷ مهرماه و حجم تخصیص ابلاغی جدید، با برگزاری جلسات متعدد و مکاتبات صورت گرفته با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مشاور و پیمانکار، اقدامات مهمی در راستای کار‌های نرم افزاری و بازنگری طرح آبرسانی به همدان انجام شد، عنوان کرد: این روند در پیش گرفته شد تا بتوانیم در فاز اول ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب به شهر همدان را از سد تالوار تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه دبی طراحی مشاور برای تامین آب در شرایط اضطراری و فاز اول معادل ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه است، تصریح کرد: یکی از مولفه‌های اصلی این طرح، خط انتقال لوله فولادی به طول ۱۴۰ کیلومتر است، از این میزان تاکنون ۱۲۲ کیلومتر آن انجام شده و ۱۸ کیلومتر آن باقی مانده است.

ستوده تصریح کرد: در طرح اضطراری فاز اول با دبی طراحی ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه، قرار شد حفاری و لوله گذاری در ۱۰ کیلومتر باقیمانده ابتدای مسیر (از سمت سد تالوار) انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با بیان اینکه ظرفیت فاز اول (مدول اول تصفیه خانه) این طرح بایستی بر اساس ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه پیش رود، خاطرنشان کرد: بدین سان، قرار شد تا لوله‌های فولادی با قطر ۱۲۰۰ میلیمتر در این زمینه کار شود. 

وی با اشاره به اینکه این موضوع به پیمانکار ابلاغ شده است، گفت: در نهایت، خرید ورق‌ها و ساخت لوله‌ها به پیمانکار ابلاغ شده و در دست پیگیری است و حدود ۱۴۰ میلیارد تومان برای خرید این لوله‌ها و اجرای آن نیاز است.

ستوده با بیان اینکه در حال حاضر نیز پیمانکار ماشین آلات سنگین جهت حفاری خط لوله را وارد کارگاه جدید در محل سد تالوار نموده است، اظهار کرد: سه ایستگاه پمپاژ در طرح آبرسانی به همدان با ارتفاع پمپاژ حدود ۵۷۰ متر نیز مورد بازنگری قرار گرفته که مقرر شد تا دو ایستگاه آن که هنوز مخازن آن‌ها ساخته نشده است، تغییراتی داشته باشند.

وی در تشریح این موضوع گفت: قرار شد تا در فاز اول، ۲ مخزن بتنی ۲۵۰۰ مترمکعبی بجای مخازن ۱۰۰۰۰ متر مکعبی برای ایستگاه‌های شماره ۱ و ۲ ساخته شود و تغییراتی در پمپ‌های آن‌ها صورت گیرد. مخزن ۱۰۰۰۰ متر مکعب بتنی ایستگاه شماره ۳ قبلاً ساخته شده و قرار شد ابنیه آن نیز با ظرفیت کامل تکمیل شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با تاکید بر اینکه به منظور حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی مقرر شد تا پمپ‌های ایرانی جایگزین پمپ‌های خارجی شود، در ادامه این موضوع مطرح کرد: برق رسانی به ایستگاه‌های پمپاژ و تاسیسات پیش ته نشینی در محل سد تالوار از پست برق بیجار نیز مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت و در این راستا مشاور برق رسانی جهت تهیه اسناد مناقصه و برآورد هزینه‌های لازم انتخاب شده است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به بحث تصفیه خانه همدان به اقدامات صورت گرفته در این راستا اشاره کرد و افزود: تصفیه خانه همدان دارای ۲ مدول است که هر کدام ۱۸۵۶ لیتر در ثانیه آب را تصفیه خواهند کرد، در بازنگری‌های صورت گرفته مقرر شد تا در فاز اول، یک مدول (حدود ۱۸۰۰ لیتر در ثانیه) توسط پیمانکار تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو پیمانکار در بخش فیلتراسیون و کلاریفایر تصفیه خانه در حال فعالیت هستند و پیمانکار سوم نیز از طرف قرارگاه برای تکمیل ساختمان‌های بهره برداری و اداری تصفیه خانه انتخاب شده است.

ستوده با بیان اینکه در حال حاضر، کلیه مشخصات بازنگری اجزاء طرح به قرارگاه ابلاغ شده است، گفت: مجدداً از آب سد تالوار نمونه برداری شد تا نتایج کیفی آن مورد بررسی قرار گیرد تا اگر نیاز به پیش تصفیه دارد، این اقدام را به انجام برسانیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در پایان تصریح کرد: برآورد اعتباری مورد نیاز برای اجرای فاز اول این طرح حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که وزارت نیرو جهت جذب آن از منابع مختلف از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور در حال پیگیری است.
منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار